Ako overiť pravosť zlata?

Ako zistiť pravosť zlata doma alebo cestách? Koľko karátov má rýdze zlato? Ako spoznať zlato keď nemá punc? Je možné kúpiť zlato, keď nemá certifikát pravosti zlata? Kde si môžem overiť pravosť zlata? To sú otázky, na ktoré hľadá odpovede mnoho našich klientov.

Na úvod je nutné konštatovať, že dosiahnuť 100% istotu, je v domácom prostredí bez meracích prístrojov veľmi ťažké. Pri testovaní nám v mnohých ohľadoch pomôžu fyzikálne a chemické vlastnosti zlata. Z tohto dôvodu sa najlepšie zisťuje pravosť u 24 karátového zlata. Vlastnosti zlata sú unikátne a hlavne vysoká hustota kovu je nenapodobiteľná. Ak teda zisťujeme pravosť napr. zlatej mince, kde poznáme z oficiálnych prameňov jej presné rozmery a váhu, tak je pri dodržaní všetkých parametrov, vysoká miera pravosti.

Jak poznat zlato

Jediný kov použiteľný k výrobe falzifikátov so zhodnými parametrami je wolfrám, ktorý má takmer rovnakú hustotou kovu. Falzifikáty mincí s využitím wolfrámu, ktoré by mali rovnaké parametre s pravou mincou sa takmer nevyskytujú. Wolfrám je tiež drahý, nie je kujný a teda vyrobiť zlatý pliešok, oplátovať rýdzim zlatom a vyraziť presnú repliku mince je náročné a drahé. Navyše falzifikovaním mince, aj nedokonalým, sa falzifikátor dopúšťa falzifikovania zákonom uznaného platidla so všetkými jeho trestnými dôsledkami. Preto sa perfektné falzifikáty mincí s použitím zlata a volfrámu prakticky nevyskytujú.

Musí mať zlatá minca certifikát pravosti?

Mnoho majiteľov zlata hľadá aj pri minciach certifikát pravosti, alebo puncovú značku, avšak márne. Bežné investičné mince sa necertifikujú. Tieto mince majú všetky údaje o váhe, rýdzosti atd. priamo vyrazené na minci a nemajú číslo, ktoré by dokázalo konkrétnu mincu spojiť s certifikátom pravosti. Navyše ako štátom uznané platidlo používajú ochranu štátu ako papierové peniaze.

Certifikátom pravosti sa opatrujú spravidla zlaté tehličky, kedy tento certifikát vydáva vždy výrobca, tj. rafinérie. Certifikáty obsahujú okrem informácií o rýdzosti, váhe a pod., tiež číslo tehličky zhodné s číslom vyrazeným priamo na tehličke. Pri tehličkách s gramážou do 100 g je za certifikát považovaný plastový obal, v ktorom je tehlička spolu s kartou s údajmi zalisovaný. Vyššie gramáže tehliček majú certifikát samostatný v papierovej podobe. Falzifikáty tehličiek sa vyskytujú častejšie než u mincí, pretože falzifikovanie produktu od súkromnej spoločnosti – rafinérie, so sebou nenesie prakticky žiadne riziko, plastový obal sťažuje kontrolu vážením a meraním rozmerov a nemá takmer žiadne ochranné prvky. Je teda pomerne jednoduché tehličku napodobniť.

Ako spoznať pravé zlato? Nechajte si pravosť overiť u expertov najmodernejšími prístrojmi

overenie pravosti zlata

Istotu pravosti zlata zaručí iba odborník, ktorý je vybavený prístrojmi na zistenie rýdzosti zlata. Ako štátna inštitúcia na určenie rýdzosti kovov slúži Puncový úrad SR, ktorý ale často používa deštruktívne metódy, aby zistil rýdzosť kovu v celom objeme. Obchodníci s drahými kovmi využívajú spektrometre pracujúce na princípe röntgenovej fluorescenčnej spektroskopie, alebo prístroje na princípe merania ultrazvukom či magnetického poľa. Tieto metódy a prístroje, s ktorými pracujú, sú nedeštruktívne, nie je na prekážku plastový obal a sú dostatočne presné.

Podľa čoho určiť pravosť zlata šperku?

Výrobcovia šperkov pracujú s nižšou rýdzosťou kovu, používajú predovšetkým 14 a 18 karátové zlato, s pomerom zlata 585/1000 a 750/1000. Pre označenie rýdzosti sa používajú puncové značky. Punc je vyrazený priamo na výrobok väčšinou s označením rýdzosti. Pri šperkoch sa používa k určeniu rýdzosti a pravosti test roztokom Lučavky kráľovskej. Tento test, ale predpokladá obrúsenie povrchu výrobku na kameni, čo nie je možné použiť pri skúmaní zatavených investičných tehličiek. Ak by sa tento test uskutočnil na minciach, došlo by k poškodeniu estetickej a zberateľskej hodnoty.

Ako je zrejmé, určenie rýdzosti zlata a samotné zistenie pravosti zlata nie je jednoduché. Doporučujeme sa vždy obrátiť na odborníkov už pri nákupe. Obchodník, ktorý sa špecializuje na obchod s cennými kovmi a taktiež spätných výkupov, by mal disponovať potrebným zázemím, prístrojovým vybavením a znalosťami pre spoľahlivé určenie pravosti zlata.

Autori: Vít Behal, Ing. Jaroslav Krůpala